Pro každého něco

Každý si snad najde to své.........

kamínky

Myspace LayoutsGet your layout at Myspace

Chtěla bych tančit jen

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Koně mám ráda

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Oheň-mé znamení

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Kape vám taky na karbid?

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Po ránu v zrcadle

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Pomoooc ptačí chřipka v patách..

      

Kuku, jsem tu

Jak jsme vařili na stránkách novin

Myspace LayoutsJakTak tady najdete postupně úryvky z rozhovorů s Helenkou Růžičkovou, Jiřinou Jiráskovou, Zdeˇkem Troškou nebo Janou Hlaváčovou. Navštívíme našeho kuchařského mistra Oldu Pitru s manželkou a od každého z výše jmenovaných nabídnu i nějakou specialitku. Pak připojím své receptíky, Karla Bláhy apod. Těšte se........budete slintat na klávesy.!!!!!!!!!!

 

image hosting file

Helenka Růžičková

Kamarádka, človíček plný energie, který dokázal povzbudit, někdy i trochu ,,sprdnout", prostě k té když jsem přišla úplně na dně, za 10 minut ze mne sálala energie a chuť k životu zrovna jako z ní. A to i v době, kdy byla již velmi nemocná. Nemohu nevzpomenout na její dva Jiříky a na těžké chvilky, co si v živitě prožila. Byla však tak dokonalý profesionál, že kdo jí neznal blíž, nevěděl že ji něco trápí. Tak uměla skrývat......přece mi stejně nikdo nepomůže a tak ať jsou okolo mne jen šťastní a usměvaví lidé.......to bylo její.

Spousta jejích průpovídek se zachovala v jejích filmech a spoustu si jich říkáme ještě i doma, protože byla skvělou tetou mým dětem a človíčkem na kterého nezapomenu...............Samozřejmě v našich rozhovorech pro tisk si vykáme, lepší to vypadá a měla jsem za to, že by to vypadalo jako chlubení se s kým se znám.

K jídlu i k dílu....

Když jsem se onoho listopadového dne blížila k cíli, byl pošmourný den a já se těšila, až budu v teple. Najednou vám vykouklo z mraků sluníčko a osvítilo jeden domek ve vesničce, kam jsem se blížila. V tu chvíli jsem si byla jistá, že má návštěva bude jen milá. Ano, byla. Přesto, že měli Růžičkovi spoustu práce před odjezdem do Prahy, věnovali mi místo plánované hodiny 3x více času. Takže jsme vařili a povídali o vztahu k domácnosti, k dětem, květinám apod. Slovo má paní Růžičková :,,Nakupovat chodíme společně, protože když pošlu manžela, je to o nervy. Jako každý mužský. Pošlu ho pro tři věci, on je samozřejmě přiveze, ale úplně jiné, než jsem chtěla! Přesto se spolu nějak domluvíme, jsme spolu již přes 40 let a to je dost dlouhá doba. I práci máme rozdělenou. Každý z nás se specializuje na něco jiného.

Manžel je přes domácí likéry, omáčky a tak. Právě on vymyslel fantastickou věc....pokud máte rádi koprovku nebo křenovku, můžete je vylepšit. Obvykle se podávají s vařeným masem, vajíčkem. Pokud oloupete a na nudličky pokrájíte spařené mandle, necháte trochu na oleji zrůžovět a zamícháte do omáčky, získáte takovou dobrotu, že ani to maso nemusíte mít. A můžete i ten olej zpracovat, protože má mandlovou chuť. Syn vaří skvělé číny, nebo minutky v elektrické pánvi.......ovšem on hodinu vaří a já celé odpoledne uklízím kuchyň, ale to už je jiná věc. O vánocích dodržujeme tradice,sedíme tři, prostíráme pro čtyři. Máme rybí polévku a z kapra smažené podkovy, jsou praktičtější a hezčí. Peču samozřejmě štrůdl a dělám salát, do kterého přidávám strouhané jablko. Má to lehčí a jemnější chuť. Dělávám i kapra na černo, nádherně voní a s vůní vánočky to je nejkrásnější vánoční aroma v bytě. Šíleně nerada jsem vždy myla nádobí. Teď už máme i na této chalupě konečně svou vodu a je to jednodušší. Dokážu se při této práci neuvěřitelně zmáchat. Prý, když žena při mytí nádobí je mokrá, má muže ochlastu! Tak jen čekám, kdy ten můj začne.Nemám ráda práci, která mi již od začátku připadne jako naprosto zbytečná. Naučila jsem se ale dělat vše s chutí a naplno, protože cokoliv odbydu, dvojnásobně déle musím napravovat

Role manželky, kuchařky a co ty filmové?

,,No jakou roli mám nejraději...vždy tu, kterou momentálně hraji. Vždy svou roli prožívám a mám ji ráda, jinak bych ji nehrála."

Co vy a zvířátka?

,,No,asi takhle....naše pejsky a kocoura tu vidíte, je jasné, že jsou to členové rodiny. Jednou jsme dostali sele, které jsme pojmenovali Jeremiáš. Chodilo za námi jako pejsek. Známí nám je vykrmili a my se těšili na zabijačku. No, dopadlo to tak, že jsme všechno rozdali, protože Jeremiáše jsme nedokázali sníst. Lidi si mysleli, že jsme se zbláznili. Jednou se na nás ale muž moc zlobil. Jeli jsme s Jirkou z nějaké estrády, utahaní, hladoví a sotva jsme otevřeli doma dveře, ucítili jsme rajskou vůni. U zábradlí na schodech byla mistička plná nádherných ještě horkých karbanátků. Ten zlatej táta nám připravil večeři. Tak jsme se do nich pustili. A jak si tak mlaskáme, ozvalo se...no, Baronku, páníčkove ti sežrali snídani.....bylo to pro naše pejsky....ale dobrééééééé."

Falešný humr

Nastrouhejte mrkev a celer 1:1, přidejte majonézu, jemně nakrájené file, které se vařilo na pařáčku s bobkovým listem a novým kořením. Promícháme a papáme.

Celerový salát

Když nastrouhaný celer a česnek vmícháte do majonézy, máte velice pikantní pomazánku, nebo hruběji nakrájíte a máte salát.

Tvarohová pomazánka

Tvaroh, olejovky a cibuli smícháme dohromady. Můžeme mixovat, krájet, pokaždé je výsledná chuť jiná.

Žemlovka s tvarohem

V misce utřeme asi 2 žloutky s jedním měkkým tvarohem a do toho přidáme rozinky. Asi tak 8 rohlíků(porce pro nás) nakrájíme na plátky a máčíme v misce s mlékem a jedním rozšlehaným vejcem. V druhé misce promícháme nakrájená jablka s cukrem a skořicí. A pak děláme vrstvy rohlíky, tvaroh,jablka, rohlíky a těma pak musíme končit. Zbytek mléka nalijeme nahoru, poklademe trochou másla a pečeme. Pak ušleháme trochu sněhu, rozetřeme a necháme v troubě zrůžovět......a to je pak dlabanec.  Dobré chutnání."

 

MySpace Layouts

 Vaříme s kuchařkou hraběte Esperka

V roce 2000 vystupovala v Sušici se svým pořadem paní Jiřina Jirásková. I když jí nebylo dobře, trápila ji úporná chřipka, byla velmi vstřícná a ochotně a mile odpovídala na mé všrtečné otázky.

Začnu tradičně, jak se vám líbí Šumava

Šumavu i Sušici znám velmi dobře, jezdím sem dost často nakupovat. Vlastně kousek odtud budu žít již brzy trvale. Šumava je krásná v každém ročním období, jednou větou, líbí se mi tu.

Kam chodíte nakupovat. Máte raději malé krámky, nebo supermarkety

S nákupy a sháněním různého zboží je to teď lepší a lepší. Přesto mám moc ráda takové ty malé kšeftíčky. Jsou voňavější, domáctější a cítím se tam lépe. Ale nemohu si stěžovat ani na větší obchody.

Nakoupeno máme. Co ráda jíte? Nebo jak slavíte vánoce

Trávím je naprosto tradičně. S kaprem, francouzkým salátem, svíčkovou, něčím nacpanými kuřaty a podobně. Cukroví mi už pečou ti mladší, vlastně mi na něj ani nezbývá čas.

Dodržujete staré zvyky nebo máte sama něco speciálního

Nějaké zvláštní zvyky snad ani ne, Mám na zahradě barevně osvětlené stromečky, vždycky mi někdo přinese krásný čarověník se jmelím. Vánoce trávím na venkově a je mi hezky.

Když jsme u vaření, co pan Podskalský? Váš manžel a vynikající režisér. Uměl se postavit ke sporáku?

To vůbec ne! Víte, já ani nemám ráda muže, co se v kuchyni pletou pod nohama. Byl velmi manuálně zručný. Říkal o sobě že je notoricky líný, přesto vždy udělal co bylo třeba.

Jaký je váš vztah ke květinám. Vlastníte pěkný domek. A co zahrada, máte na něco takového vůbec čas?

Mám zahradu! Krásnou zahradu.Ta je taková díky různým zákazům vystupování v minulém režimu vypadá opravdu nádherně.Najdete tam různé azalky, pěnišníky, konifery a jiné okrasné keře. Mám i skalku s množstvím kytiček a jsem takový blázen, že jsem přikoupila další kus pozemku, kde bych chtěla mít trávník, nějaké ovocné stromy a růžové loubí, což je můj veliký sen. Když někomu ukazuji fotky ani mi nevěří. Mám i rašeliniště, bylo i jezírko, ale to zarostlo koniferami, že jsem ho musela zlikvidovat. Zahrada je prostě moje velká láska a doufám, že to na ní bude stále vidět.

Říkala jste, že vaření je pro vás samozřejmost, mohu tedy poprosit o recept na něco co ráda jíte

Mám opravdu velmi málo času a tak na nějaké vyvařování opravdu nejsem. Mám ráda saláty. Zeleninové i ovocné, jsou zdravé, chutné a nejsou náročné na přípravu.

Salát Astoria

Potřebujeme vařené nebo pečené kuře, sterilizovaný celer a syrová jablka. Vše nakrájím na kostičky, přidám mé oblíbené strouhané ořechy, dochutím citronem a může se jíst.

Ovocný salátek

Připravíme si stejný díl mandarinek, jablek a banánů a nakrájíme na kousky. Přidáme kompotovaný ananas, opět ořechy a přeliji šlehačkovou zálivkou.

Šlehačková zálivka

Na jeden díl šlehačky dám jeden žloudek a lžíci cukru. Vše musí mít stejnou teplotu, aby se to nesrazilo a hodně dlouho míchám.

To používám i na jiné ovocné saláty a je to moc dobré a zasytí...

Moc vám děkuji za čas a ochotu si povídat o obyčejných věcech a jsem ráda, že mám recepty od paní Králové ze známého seriálu.

Zdravím všechny dobré lidičky a přeji všem hodně zdraví a spokojenosti.

 

 
JSEM MOC RÁDA, ŽE JSTE SE PŘIŠLI PODÍVAT, PŘIJĎTE ZAS,BUDU SE TĚŠIT.........