Pro každého něco

Každý si snad najde to své.........

kamínky

Myspace LayoutsGet your layout at Myspace

Chtěla bych tančit jen

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Koně mám ráda

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Oheň-mé znamení

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Kape vám taky na karbid?

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Po ránu v zrcadle

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Pomoooc ptačí chřipka v patách..

      

Kuku, jsem tu

Hoslovice na internetu

 


Oprava hoslovického středověkého mlýna, jejímž hlavním investorem je Jihočeský kraj, začala koncem srpna loňského roku. Souběžně s rekonstrukcí stodoly i stájí a položením doškové krytiny na tyto objekty, se stavebníci soustředili na hlavní budovu celého areálu.
„Asi vůbec nejsložitější bylo zajistit objekt mlýna ze statistického hlediska. Východní část zdi se vykláněla zhruba o dvacet centimetrů, takže jsme museli celý objekt stabilizovat ocelovými táhly,“ uvedl Jiří Urbánek vykonávající stavební dozor investora.
Obnova mlýna v současnosti pokračuje opravou roubené světnice. Opravují se rovněž obytné světnice s pecí a černá kuchyně. Před dokončením je rekonstrukce krovu a v brzké době se chystá položení dobové krytiny. V tomto případě však investor musel slevit z původních plánů, neboť se nepodařilo sehnat odpovídající množství potřebné suroviny – tedy dostatečně dlouhé a pevné žitné slámy. Žitné došky tak nahradí rákos.
„Domnívám se však, že je to věc, která je řešitelná. I tahle krytina vydrží dvacet až třicet let a potom se mlýn definitivně pokryje došky ze žitné slámy,“ řekl člen rady Jihočeského kraje František Štangl.
Hoslovický mlýn také dostal nové vodní kolo na vrchní vodu. Kolo má průměr 480, šířku 60 centimetrů a voda ze sousedního rybníka na něj bude proudit stavítkem a vantrokovým žlabem. Menší, takzvané paleční kolo o průměru 360 centimetrů, bylo po rozebrání opraveno v dílně a vráceno na původní místo.
„Když jsme sem přišli poprvé, byl tento objekt v hodně neuspokojivém stavu a vypadalo to tady jako kulisa pro pohádku o čertech. Teď myslím, že to může být i pohádka o mlynářích,“ dodal František Štangl.
Navíc středověký mlýn nepřestává památkáře překvapovat ani v závěrečné etapě rekonstrukčních prací. „Nevěřili jsme tomu, že ještě něco najdeme, ale teď když už práce vrcholí, jsme najednou objevili, že v omítce jsou takové zvláštní prvky. Zjistili jsme, že jsou to renesanční zdobné prvky – nárožní bosáže. proto jsme je obnovili,“ upřesnil Miroslav Špecián, ředitel Muzea středního Pootaví Strakonice.
Ani to však nebylo všechno. Povedlo se rovněž objevit dva kované čepy, které kdysi dávno byly součástí původního hřídele mlýnského kola. Přitom už počátkem 19. století se tyto prvky začaly vyrábět průmyslově. Dalším nově nalezeným unikátem je zvláštní kámen. Zdá se, že mohl sloužit jako žernov k ručnímu mletí, ale tuto teorii bude muset potvrdit odborník. Každopádně může jít o jeden z nejstarších artefaktů na mlýně. Ředitel strakonického muzea Miroslav Špecián považuje za velké štěstí, že rodina Harantů jako posledních soukromých majitelů hoslovického mlýna se nezbavovala ani věcí, které už jejím členům přestávaly sloužit. „Ty dva čepy a kámen, který byl uložený pod střechou, dokládají jejich zvláštní vztah k historii mlýna.“
Oficiální termín dokončení rekonstrukce hoslovického mlýna je závěr listopadu letošního roku. Podle radního Jihočeského kraje Františka Štangla může dojít maximálně ke zdržení o několik dnů. To je důležité i s ohledem na čerpání dotačních peněz - vždyť rekonstrukce bude stát celkem asi 17 miliónů korun, přičemž 10 miliónů získal kraj z různých fondů.
„Každopádně chceme, aby rekonstrukce byla uzavřena ještě před koncem roku, respektive aby pokud to bude jenom trochu možné, jsme tento objekt mohli představit veřejnosti na vánoce,“ dodal jihočeský radní Štangl.

Hoslovický skanzen

www.strakonice.cz

 
JSEM MOC RÁDA, ŽE JSTE SE PŘIŠLI PODÍVAT, PŘIJĎTE ZAS,BUDU SE TĚŠIT.........